Wynagrodzenie mediatora
Artykuł 1835. Kodeksu Postępowania Cywilnego stanowi, że mediator ma prawo do wynagrodzenia i zwrotu za wydatki mediatora poniesione w związku z przeprowadzeniem mediacji, chyba że wyraził zgodę na przeprowadzenie mediacji bez wynagrodzenia.
Wynagrodzenie należne mediatorowi i zwrot wydatków obciążają strony mediacji. Wynagrodzenie mediatora nie jest uzależnione od wyniku postępowania mediacyjnego i należne jest mediatorowi bez względu na sposób zakończenia postępowania mediacyjnego.
Mediacja pozasądowa – umowna
Strona składająca wniosek o mediację zobowiązana jest dołączyć do wniosku potwierdzenie dokonania opłaty wstępnej w wysokości 250,- złotych. Opłata wstępna pokrywa koszty pracy mediatora związane ze zorganizowaniem pierwszego posiedzenia mediacyjnego ( kontakt mediatora z drugą stroną, zachęcenie do udziału w mediacji, przygotowanie i wysłanie zaproszenia do mediacji (w firmie pisemnej lub mailowej), ustalenie w porozumieniu ze stronami dogodnego terminu spotkania, wynajęcie pomieszczenia na spotkanie).
W przypadku nie dojścia do skutku pierwszego posiedzenia opłata stanowi wynagrodzenie mediatora i nie podlega zwrotowi, a w przypadku rozpoczęcia mediacji jest ona zaliczana na poczet wynagrodzenia mediatora.
W postępowaniu mediacyjnym, gdy postępowanie dotyczy praw majątkowych, w którym możliwe jest określenie wartości przedmiotu sporu ( wps ) wynagrodzenie mediatora wynosi:
- wps do 35.000,- złotych – wynagrodzenie wynosi 250,- zł za jedno posiedzenie mediacyjne ( do 90 minut ), nie więcej niż 600,- zł za całe postępowanie;
- wps od 35.001,- złotych – wynagrodzenie wynosi 2% wartości przedmiotu sporu za całe postępowanie mediacyjne.
W postępowaniu mediacyjnym w sprawach o prawa majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się określić oraz w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 250,- złotych za jedno posiedzenie mediacyjne ( do 90 minut ).
Na pierwszym posiedzeniu mediacyjnym, po zaakceptowaniu warunków mediacji, strony wraz z mediatorem podpisują umowę o mediację, w której wskazane zostanie wynagrodzenie mediatora. Niezwłocznie po podpisaniu umowy mediator wystawia stronom faktury sprzedaży, które strony zobowiązane są opłacić w całości do dnia, na który wyznaczone zostanie kolejne posiedzenie mediacyjne.
Mediacja sądowa
Wysokość wynagrodzenia mediatora i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w sprawach cywilnych wszczętych na podstawie skierowania sądu określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016 r., obowiązujące od dnia 1 lipca 2016 roku.
Wynagrodzenie negocjatora
W przypadku, gdy w procesie negocjacyjnym będę pełnił rolę Twojego konsultanta, na moje wynagrodzenie składać się będą dwie wartości:
- iloczyn godzin przepracowanych przy Twojej sprawie i stawki 250,- złotych za godzinę, oraz
- określony w umowie o negocjację procent netto od uzyskanej przez Ciebie korzyści majątkowej,
plus zwrot wydatków niezbędnych do przeprowadzenia negocjacji.
Jeżeli zdecydujesz się na zlecenie mi reprezentowania Ciebie w negocjacjach, sposób wyliczenia należnego wynagrodzenia w głównej mierze uzależniony jest od tego, czy w negocjowanej sprawie możliwe jest określenie pieniężnej wartości przedmiotu negocjacji.
Rozliczenie może opierać się na:
- iloczynie godzin przepracowanych przy Twojej sprawie i stawki 250,- złotych za godzinę, i/lub
- określonym w umowie o negocjację procencie netto od pieniężnej wartości przedmiotu negocjacji, i/lub
- uzgodnionej ryczałtowej opłacie,
plus zwrot wydatków niezbędnych do przeprowadzenia negocjacji.